Awards

 

Talent Olympics  Winter 2021

Addison Roberts

 

 

 

 

Ashlee Bowers

 

 

 

Audrey Makowske

 

 

Brooke Schiavone

 

 

Dazzling Star Dust

 

 

Dazzling Stars

 

 

 

 

Dren Hartman

Dren Hartman and Katherine Schiavone

 

Grace Wolfe

 

 

 

 

 

 

Jenna McAlexander

Jenna McAlexander and Brooke Schiavone

 

 

Jenna McAlexander, Sydnee Bowers, Isabelle Ingoe

Kaitlyn Carruth

 

 

 

Kaitlyn Carruth and Sydnee Bowers

Katie Schiavone

 

Kaitlyn Carruth and Sydnee Bowers

Lily Goodfellow

Makayla McAlexander

 

 

 

 

Makayla McAlexander and Addison Roberts

 

 

 

Paisley Craig

Star Dust

 

 

 

 

Starbursts

 

 

 

Sydnee Bowers

 

 

 

Sydnee Bowers and Kaitlyn Carruth

 

 

 

Vocatholon Winner

Ashlee Bowers

Top 15 Soloists

Sydnee Bowers

Kaitlyn Carruth

Grace Wolfe

Top 5 Soloists

Kaitlyn Carruth #3

Big Show Finalist

Dazzling Stars

Star Dust

Super Show Finalist and Winners

Dazzling Star Dust

Teen Miss Talent Olympics

Addison Roberts

10-12Modern

10-12Acro

10-12Jazz

10-12Lyrical

10-12Pantomime

16 +Vocal Ballad

16 +Vocal Country

16 +Vocal Gospel

16 +Vocal Up-Tempo

13-15Ballet

13-15Lyrical

13--15Pantomime

13-15Pantomime

13-15Acro

13-15Pantomime

13-15Contemporary

13-15Tap

13-15Acro

13-15Jazz

13-15Modern

13-15Pantomime

13-15Ballet

13-15Lyrical

10-12Pantomime

10-12Ballet

10-12Pantomime

13-15Pointe

13-15Acro

13-15Ballet

13-15Contemporary

13-15Lyrical

13-15Jazz

13-15Modern

13-15Acro

13-15Jazz

13-15Tap

13-15Modern

13-15Pantomime

13-15Tap

13-15Acro

16 +Modern

16 +Pantomime

16 +Ballet

16 +Jazz

13-15Ballet

10-12Acro

10-12Ballet

13-15Pantomime

10-12Modern

7-9Contemporary

7-9Pantomime

7-9Acro

7-9Jazz

7-9Tap

10-12Pantomime

10-12Acro

10-12Lyrical

10-12Jazz

3-6Jazz

13-15Lyrical

13-15Modern

13-15Acro

13-15Jazz

13-15Pantomime

7-9Ballet

7-9Lyrical

7-9Pantomime

7-9Tap

13-15Acro

13-15Modern

13-15Pantomime

13-15Contemporary

13-15Modern

13-15Contemporary

13-15Hip Hop

1st Place

2nd Place

Honorable Mention

Honorable Mention

Honorable Mention

1st Place

1st Place

1st Place

1st Place

1st Place

Honorable Mention

Honorable Mention

3rd Place

1st Place

1st Place

2nd Place

2nd Place

1st Place

1st Place

1st Place

1st Place

2nd Place

2nd Place

3rd Place

1st Place

3rd Place

1st Place

2nd Place

2nd Place

2nd Place

3rd Place

Honorable Mention

Honorable Mention

3rd Place

Honorable Mention

Honorable Mention

2nd Place

3rd Place

3rd Place

1st Place

1st Place

1st Place

2nd Place

2nd Place

1st Place

1st Place

1st Place

1st Place

2nd Place

1st Place

1st Place

2nd Place

2nd Place

2nd Place

1st Place

2nd Place

2nd Place

3rd Place

1st Place

1st Place

2nd Place

3rd Place

3rd Place

3rd Place

1st Place

2nd Place

2nd Place

3rd Place

1st Place

2nd Place

3rd Place

Honorable Mention

1st Place

2nd Place

1st Place

 
Starbursts.jpeg
 

Advanced Mini Solos

Aleta Terek Jazz Gold 1st Overall

 

Competitive Petite Solos

Makayla McAlexander Pantomime Platinum 1st Overall

 

Competitive Junior Solos

Addison Roberts Lyrical Gold 7th Overall

Lily Goodfellow Modern Gold 6th Overall

Katherine Schiavone Lyrical Gold 5th Overall

Katherine Schiavone Acro Gold

 

Competitive Duet/Trio

Addison Roberts and Makayla McAlexander Pantomime Platinum 1st Overall

 

Competitive Pre-Teen Solos

Jenna McAlexander Pantomime Platinum 2nd Overall

Jenna McAlexander Acro Gold

 

Competitive Pre-Teen Duet/Trios

Isabelle Ingoe, Sydnee Bowers & Kendall Shelton Acro Gold 3rd Overall

Jenna McAlexander and Brooke Schiavone Pantomime Platinum 1st Overall

 

Competitive Teen Solos

Brooke Schiavone Contemporary Gold 7th Overall

Isabelle Ingoe Acro Platinum 4th Overall

Sydnee Bowers Pantomime Platinum 3rd Overall

Grace Wolfe Ballet Platinum 1st Overall

Isabelle Ingoe Contemporary Gold

Grace Wolfe Contemporary Gold

Brooke Schiavone Lyrical Gold

Sydnee Bowers Modern Gold

Sydnee Bowers Contemporary Gold

 

Competitive Teen Duet/Trios

Jillian Katchko and Isabelle Ingoe Modern Gold 5th Overall

Isabelle Ingoe and Grace Wolfe Lyrical Gold 4th Overall

Isabelle Ingoe and Grace Wolfe Jazz Gold 2nd Overall

Sydnee Bowers and Kaitlyn Carruth Pantomime Platinum 1st Overall

 

Competitive Senior Solos

Kaitlyn Carruth Modern Platinum 3rd Overall

Kaitlyn Carruth Pantomime Platinum

Jillian Katchko Jazz Gold

Kaitlyn Carruth Contemporary Platinum

 

Pac Attack Award

Grace Wolfe

Sydnee Bowers

PacAttack.jpeg
PAC.jpeg
 
That's Entertainment 2021

Solos

Aleta Terek Jazz-1st Place High Gold

Makayla McAlexander Acro-2nd Place High Gold

                                       Lyrical-High Gold

                                       Pantomime-1st Place Platinum

Addison Roberts Acro-2nd Place High Gold

                                      Ballet-2nd Place High Gold

                                      Lyrical-High Gold

                                      Pantomime-2nd Place Platinum

Brooke Schiavone Acro-3rd Place High Gold.

                                      Modern Contemporary-High Gold

                                      Lyrical-High Gold

                                      Pantomime-3rd Place Platinum

 Katherine Schiavone Jazz-High Gold

                                       Acro-3rd Place High Gold

                                      Tap-High Gold

Audrey Makowske Jazz-Solid Gold

                                 Lyrical-2nd Place Solid Gold

                                 Modern Contemporary-High Gold

                                 Pantomime-3rd Place Solid Gold

Lily Goodfellow Modern Contemporary-High Gold

Dren Hartman Modern Contemporary-High Gold

                           Pantomime-1st Place Platinum 

Taylor Troch Pantomime-Solid Gold

Sydnee Bowers Acro-2nd Place High Gold

                            Lyrical-2nd Place Solid Gold

                            Pantomime-1st Place Platinum Plus

Isabelle Ingoe Acro-1st Place Solid Gold

                          Modern Contemporary-High Gold

Grace Wolfe Ballet-1st Place Solid Gold

                       Lyrical-Solid Gold

                       Modern Contemporary-High Gold

Jenna McAlexander Lyrical-High Gold

                                   Pantomime-2nd Place Platinum

                                   Tap-3rd Place High Gold

Jillian Katchko Modern Contemporary-Solid Gold

Kaitlyn Carruth Modern Contemporary-Solid Gold

 

Duo/Trios

Isabelle Ingoe and Grace Wolfe Modern Contemporary-

                                                        Lyrical-

                                                        Jazz-

Sydnee Bowers and Kaitlyn Carruth

Makayla McAlexander and Addison Roberts Jazz-

                                                                               Modern Contemporary-

                                                                               Tap-

Sydnee Bowers, Isabelle Ingoe and Kendall Shelton Acro-

Dren Hartman and Katherine Schiavone Pantomime-

                                                                         Jazz-

Jenna McAlexander and Brooke Schiavone Acro-

                                                                            Modern Contemporary-

                                                                            Tap-

 

Groups

Solar Waves Jazz-High Gold

                      Tap-High Gold

Star Fire/Tumbling Level 4 Acro-1st Place High Gold

 

High Score Soloists

Ages 7-12(Juniors)

2nd Overall Good Girl Winnie Foster-Dren Hartman

3rd Overall Call Me A Princess-Makayla McAlexander

6th Overall Popular-Addison Roberts

 

13-15(Seniors)

1st Overall So Much Better-Sydnee Bowers

2nd Overall Pulled-Jenna McAlexander

3rd Overall 100 Easy Ways- Brooke Schiavone

 

Special Judges Awards

Broadway Bound - So Much Better - Sydnee Bowers

Fearless - Can’t Help Falling In Love With You - Kaitlyn Carruth

Standout - Lost - Brooke Schiavone

Fancy Footwork - Booty Swing - Jenna McAlexander

Dynamic Duo - Who You Are - Makayla McAlexander and Addison Roberts

 

Entertainer of the Year Nominations

Weather- Star Fire/Tumbling Level 4

 

TE Elite Team Nominations

Grace Wolfe-Take Me On

Isabelle Ingoe-Halo

TEGroup.jpeg
SolarWavesTE.jpeg
Emily&Karilee.jpeg
 
MgMSP.jpeg

8 and Under Intermediate Solos

Makayla McAlexander Pantomime 1st Place 4 and ¾ Stars 1st Overall

 

9-11 Intermediate Solos

Katherine Schiavone Jazz 4 and ½ Stars 8th Overall

Lily Goodfellow Modern 4 and ¾ Stars 4th Overall

Addison Roberts Pantomime 1st Place 4 and ¾ Stars 5th Overall

 

12-14 Intermediate Solos

Jenna McAlexander Acro 5 Stars 7th Overall

Isabelle Ingoe Acro 1st Place 5 Stars 2nd Overall

Jenna Shumin Lyrical 4 and ¾ Stars

Taylor Troch Pantomime 4 and ¾ Stars 10th Overall

Sydnee Bowers Pantomime 1st Place 5 Stars 1st Overall

Brooke Schiavone Pantomime 4 and ¾ Stars

 

15-19 Intermediate Solos

Kaitlyn Carruth Modern 5 Stars

Jillian Kathcko Contemporary 4 and ¾ Stars

 

9-11 Duet/Trios Intermediate

Makayla McAlexander & Addison Roberts Pantomime 1st Place 4 and ¾ Stars 3rd Overall

Dren Hartman & Katherine Schiavone Pantomime 4 and ¾ Stars 7th Overall

 

12-14 Duet/Trios Intermediate

Isabelle Ingoe & Grace Wolfe Lyrical 1st Place 4 and ¾ Stars

Brooke Schiavone & Jenna McAlexander Pantomime 4 and ¾ Stars 7th Overall

Kaitlyn Carruth & Sydnee Bowers Pantomime 1st Place 5 Stars 2nd Overall

 

8 and Under Small Groups Novice

Shooting Stars Jazz 1st Place 4 and ¾ Stars 6th Overall

Shooting Stars Tap 1st Place 4 and ¾ Stars 10th Overall

8 and Under Small Groups Intermediate

Starbursts Acro 1st Place 4 and ½ Stars 4th Overall

Starbursts Ballet 1st Place 4 and ¾ Stars 3rd Overall

Starbursts Pantomime 1st Place 4 and ¾ Stars 1st Overall

Starbursts Tap 1st Place 4 and ¾ Stars 2nd Overall

 

9-11 Intermediate Small Groups

Starbursts Jazz 1st Place 4 and ¾ Stars 3rd Overall

 

12-14 Intermediate Small Groups

Star Dust Acro 4 and ¾ Stars

Dazzling Stars Acro 1st Place 5 Stars 6th Overall

Star Dust Ballet 1st Place 4 and ¾ Stars

Dazzling Stars Ballet 4 and ¾ Stars

Dazzling Stars Contemporary 4 and ¾ Stars 10th Overall

Star Dust Jazz 1st Place 4 and ¾ Stars

Dazzling Stars Jazz 1st Place 4 and ¾ Stars 9th Overall

Star Dust Modern 1st Place 5 Stars 5th Overall

Dazzling Stars Modern 4 and ¾ Stars

Star Dust Pantomime 4 and ¾ Stars

Dazzling Stars Pantomime 1st Place 5 Stars 4th Overall

 

12-14 Intermediate Large Groups

Star Fire Acro 1st Place 4 and ¾ Stars 9th Overall

Dazzling Star Dust Tap 1st Place 5 Stars 6th Overall

 

Special Awards

 

8 and Under Golden Tickets

Starbursts Pantomime

 

9-11 Intermediate Golden Tickets

Starbursts Jazz

 

8 and Under Intermediate SDA Regional Champion

Starbursts Pantomime

 

Choreography Choice Award

Star Dust Modern

 

Discovery Spotlight Award

Taylor Troch Pantomime

Makayla McAlexander Pantomime

Sydnee Bowers Pantomime

 

Power Pak Invites

Jenna McAlexander Acro

 

Wild One Scholarship

Isabelle Ingoe Acro

Shooting Stars.jpeg
Starbursts 1.jpeg
Star Fire 2.jpeg
 
NEPA Spring 2021

Addison Roberts Acro Solo 10-12 Honorable Mention

Addison Roberts Ballet Solo 10-12 4th Place

Addison Roberts Jazz Solo 10-12 Honorable Mention

Brooke Schiavone Acro Solo 13-15 3rd Place

Brooke Schiavone Modern Solo 13-15 2nd Place

Brooke Schiavone Pantomime Solo 13-15 Honorable Mention

Dren Hartman Ballet Solo 10-12 3rd Place

Dren Hartman Pantomime Solo 10-12 Honorable Mention

Grace Wolfe Ballet Solo 13-15 1st Place

Grace Wolfe Lyrical Solo 13-15 Honorable Mention

Grace Wolfe Modern Solo 13-15 Honorable Mention

Jenna McAlexander Acro Solo 13-15 2nd Place

Jenna McAlexander Jazz Solo 13-15 Honorable Mention

Jenna McAlexander Pantomime Solo 13-15 Honorable Mention

Jenna McAlexander and Brooke Schiavone Acro Duo 13-15 1st Place

Jenna McAlexander and Brooke Schiavone Jazz Duo 13-15 2nd Place

Jenna McAlexander and Brooke Schiavone Modern Duo 13-15 3rd Place

Kaitlyn Carruth Ballet Solo 16-19 1st Place

Kaitlyn Carruth Contemporary Solo 16-19 Honorable Mention

Kaitlyn Carruth Jazz Solo 16-19 Honorable Mention

Kaitlyn Carruth Modern Solo 16-19 2nd Place

Katherine Schiavone Acro Solo 10-12 Honorable Mention

Makayla McAlexander Acro Solo 8-9 2nd Place

Makayla McAlexander Jazz Solo 8-9 Honorable Mention

Makayla McAlexander Lyrical Solo 8-9 Honorable Mention

Makayla McAlexander Pantomime Solo 8-9 2nd Place

Makayla McAlexander Photogenic 8-9 2nd Place

Makayla McAlexander Tap Solo 8-9 Honorable Mention

Makayla McAlexander and Addison Roberts Acro Duo 8-9 1st Place

Makayla McAlexander and Addison Roberts Jazz Duo 8-9 1st Place

Makayla McAlexander and Addison Roberts Pantomime Duo 8-9 1st Place

Makayla McAlexander and Addison Roberts Tap Duo 8-9 1st Place

Sydnee Bowers Acro Solo 13-15 1st Place

Sydnee Bowers Contemporary Solo 13-15 Honorable Mention

Sydnee Bowers Jazz Solo 13-15 3rd Place

Sydnee Bowers Lyrical Solo 13-15 Honorable Mention

Sydnee Bowers Modern Solo 13-15 3rd Place

Sydnee Bowers Pantomime Solo 13-15 Honorable Mention

Sydnee Bowers and Kaitlyn Carruth Ballet Duo 13-15 2nd Place

Sydnee Bowers and Kaitlyn Carruth Jazz Duo 13-15 1st Place

Sydnee Bowers and Kaitlyn Carruth Modern Duo 13-15 1st Place

Sydnee Bowers and Kaitlyn Carruth Pantomime Duo 13-15 1st Place

Sydney Roberts Acro Solo 8-9 Honorable Mention

177522563_128170655917259_62112383891606
177522563_128170655917259_62112383891606
GraceSydney.jpg